این دو دوتاها چهار تا نمی شود، بانوی خیر هم محله ای با درآمد معلمی هم در مدرسه سازی مشارکت می کند و هم دستگیر نیازمندان است.

 هنوز هم به رغم کذشت سالهای دراز، خاطرات زیادی از دست به خیری پدرش را به یاد دارد. درست زمانی که دختر بچه ای بود و قدم به قدم پشت سر پدرش حرکت می کرد و خیلی زود برایش شد الگوی زندگی. بی شک از همان دوران لذت کمک به دیگران در وجودش ریشه کرد و اکنون در هفتاد و دو سالگی یکی از خیران مطرح محله کاووسیه بشمار می آید. صدیقه افراشی میان اهالی محله کاووسیه نه تنها به عنوان مدیر مجتمع آموزشی گل مریم در خیابان سرو که بیشتر به دلیل دست به خیریش مورد احترام است. این بانو که پیشتر به عنوان معلم ریاضی در مدارس مختلف تدریس می کرد اکنون در دوران بازنشستکی اش به شاگردان دیروز و امروزش سبکی از زندگی را آموزش می دهد که دو دوتایش چهار تا نمی شود بلکه به گفته خودش : "بسیار بیشتر از آنچه می دهید، پس می گیرید و این را به وضوح در زندگی خواهید دید."

پدرم الگوی زندگی ام شد

بی شک سبک زندگی افراد خواسته و ناخواسته برگرفته از منش پدر و مادری است که سالهای سال در کنارشان رشد کرده و تاثیر پذیرفته است. وقتی صحبت از انگیزه های اصلی افراشی برای فعالیت های خیرخواهانه اش می شود، به سالهای دوری اشاره می کند که در خانه پدری گذراند : " پدرم در محله بسیار مورد احترام بود و نسبت به دیگران بخشش فراوانی داشت. یادم می آید زمانی مرد جوانی هر روز با الاغش به محله مان می آمد و خربزه، هندوانه و طالبی می فروخت. هر روز این میوه ها را در خورجین الاغش می گذاشت و راهی کوچه پس کوچه های محله مان می شد. در همین رفت و آمدهایش پدرم متوجه شد که آن شخص خانه ای برای زندگی ندارد. همین شد که یکی از زمین هایش را به نام آن جوان کرد. از این دست کارها را زیاد انجام می داد و تک تکشان روی من تاثیر مثبت می گذاشت. آنقدر که از همان دوره دوست داشتم به دیگران کمک کنم. در دوره کودکی ما، مادر سر سفره که می نشست غذا را بین بچه ها تقسیم می کرد، یادم می آید که یک روز بشقاب غذایم را به فقیری دادم که در خانه مان آمده بود و وقتی خواستم به مدرسه بروم مادر اسرار داشت که غذا بخورم و من میگفتم که سهم غذایم را گرفته ام."

بارها برکتش را در زندگی ام دیده ام

اما اینکه در همه این سال ها افراشی چطور با خانواده های نیازمند آشنا شده و کم و کیف فعالیتهایش به چه شکل است، می‌گوید : "باتوجه به اینکه سالها معلمی کرده‌ام برخی خانواده‌ها رابه همین واسطه می‌شناسم. برخی را هم از طریق دیگران معرفی می شوند. متاسفانه آنقدر خانواده‌های نیازمند در این شهر زندگی می‌کنند که بدون همکاری با مرکز خیریه هم پیدا کردنشان کار چندان دشواری نیست. بیمار سرطانی برای تامین دارو نیاز به کمک دارد. مادری که از دو کودک ناتوان ذهنی‌اش بدون هیچ سرپرستی مراقبت می‌کند، خانواده ای که با این گرانیها دیگر قادر به پرداخت اجاره خانه نیستند و آواره خیابان شده‌اند تنها نمونه‌هایی است که از هر کدام به وفور در این شهر پیدا می شود و من هم به اندازه وسعم به این خانواده‌ها کمک می‌کنم. حتی در دوره‌هایی که شاید خودم هم با مشکلات مالی روبه‌رو بوده‌ام بازهم این رویه را کنار نگذاشته‌ام." صحبت که به اینجا می‌رسد با اعتقاد راسخ می‌گوید : "معتقدم هر چقدر که به دیگران کمک و دلی را شاد کنید خداوند چند برابرش را به شما بر‌می‌گرداند. من این را در زندگی‌ام بارها تجربه کرده‌ام. هرچقدر هم که وضعیت مالی خوبی داشته باشید بازهم وقت‌هایی پیش می‌آید که با مشکلات اقتصادی جدی روبه‌رو می شوید، این زمان‌ها درست وقتی است که افراد نتیجه کارهای خوبشان را می‌بینند. یعنی درست همین وقت‌هاست که تصور می‌کنید همه درها به رویتان بسته شده اما به یکباره از جایی که فکرش را هم نمی‌کنید، گره کار باز می‌شود."

خانواده ام در کار خیر همراهی ام می کنند

او که دو دختر دارد و سالهاست در کنار همسرش دوران بازنشستگی‌اش را می‌گذراند، می‌گوید : "خانواده‌ام همواره مرا همراهی کرده‌اند. در همه این سالها تلاش کردم این سبک زندگی روی دخترانم هم تاثیر بگذارد. از طرف دیگر بیش از پنجاه سال است که با همسرم زندگی می‌کنم و در این مدت نه تنها هیچگاه نسبت به اینگونه فعالیت‌هایم اعتراضی نداشته که همیشه استقبال هم کرده است." افراشی نه مرکز خیریه‌ای دارد و نه چندان تمایلی دارد که بصورت سازماندهی شده پیگیر امور خیر باشد چرا که معتقد است کمک به دیگران یک کار دلی است : "من نمی‌توانم از کسی انتظار داشته باشم که در مسیر کمک به دیگران هزینه کند. این راه برای همه باز است و هر کسی که بخواهد در این مسیر قدم بگذارد به راحتی می‌تواند پیش برود. به همین دلیل نه در امور خیری مانند مدرسه سازی و نه کمک به نیازمندان و بیماران هیچگاه از دیگران کمکی نگرفته‌ام بلکه هر‌چقدر که در توان داشته‌ام در این راه هزینه کرده‌ام." افراشی با اشاره به اینکه در هر محله‌ای مراکزی مانند سراهای محله‌ها یا فرهنگسراها و کانون‌های مردمی مختلف فضای مورد اعتماد و خوبی برای جذب خیران هستند، می‌گوید : "معتقدم بیش از اینکه افراد درمحله‌ها بصورت انفرادی به جذب کمک‌ها بپردازند، مراکزی مانند سراهای محله ظرفیت مناسبی برای شناسایی و جذب خیران دارند."

امروز دانش آموزانمان را بسازیم تا فردایمان ساخته شود

این هم محله‌ای خیر که عضو انجمن خیران مدرسه ساز کشور است، درباره دانش‌آموزان نیازمند هم می‌گوید : "این روزها همه جا صحبت از کمک رسانی به دانش‌آموزان نیازمند و تامین لوازم مورد نیازشان در سال تحصیلی جدید است. من سالهای سال معلمی کرده‌ام و اکنون هم بیش از پانزده سال است که مدرسه گل مریم را مدیریت می‌کنم. واقعیت این است که مشکلات اقتصادی برخی خانواده‌ها تاثیر مستقیمی بر یادگیری و روند رشد علمی دانش‌آموزان می‌گذارد. همه چیز هم زنجیروار به هم متصل است. این بچه‌ها سرمایه‌های کشور هستند اگر امروزشان آن‌ طور که باید تامین نشود و شرایط مناسبی برای تحصیل نداشته باشند فردا همین بچه‌ها باید کشورمان را اداره کنند اما با کدام پشتوانه علمی. به همین دلیل همیشه گفته ام برای مدرسه سازی و تامین نیاز دانش‌آموزان حتی اگر شده هزار تومان هم کمک کنیم باز قدم بزرگی برداشته‌ایم. سالهاست در مجمع خیران مدرسه ساز حضور دارم و بارها و بارها شاهد فعالیت‌های خیرخواهانه افرادی بوده‌ام که خودشان در زمره افراد نیازمند هستند اما با طبع بلندشان از همان سهم اندکی که از زندگی دارند هم به دیگران می‌بخشند. یا معلمانی که به رقم حقوق پایین هر ماه هزار تومان از حقوق‌شان را برای مدرسه سازی ذخیره می‌کنند و همین اندک اندک‌ هاست که روی هم مبلغ قابل توجهی می‌شود. من هم در زمینه مدرسه‌سازی هرزمان که از دستم برآمده در طرح‌های مختلف همکاری کرده‌ام."

وصیتی از جنس نیکوکاری

افراشی وصیت کرده که بعد از فوتش هیچ مراسمی نداشته باشد: “هم بصورت کتبی نوشته ام و هم بارها به خانواده ام یادآوری کرده ام که بعد از فوتم راضی نیستم هیچ هزینه ای برای برگزاری مراسم ختم صرف کنند. بلکه همه هزینه ای را که باید صرف این مراسم ها شود به یک مرکز خیریه کمک کنند تا شاید دعای خیر این افراد بدرقه سفر آخرتم شود.”

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعیه های مجتمع آموزشی گل مریم با خبر شوید.

با گل مریم

دريافت پرونده دانش آموزان

اولياي گرامي جهت دريافت پرونده دانش آموزان از روز شنبه مورخ 98/3/15  ساعت 9 الي 12 به مدرسه مراجعه فرماييد.

توجه توجه توجه

به اطلاع والدين گرامي مي رسانيم از روز شنبه مورخ 98/2/28 تا روز دوشنبه مورخ 98/2/30 به علت اتمام كلاس زبان ،مدرسه ساعت 13:30تعطيل مي گردد و سرويس ها جلو درب مدرسه منتظر دختران عزيزمان مي باشند.

ثبت نام آنلاین

ثبت نام آنلاین

دانش آموزان عزیز می توانند بصورت آنلاین اقدام به ثبت نام در مجتمع آموزشی گل مریم نمایند.

ثبت نام آنلاین

مرا اسکن کن